معرفی سازمان بین المللی کار و سازمان فنی حرفه ای کشور

معرفی سازمان بین المللی کار و سازمان فنی حرفه ای کشور

سازمان بین‌المللی کار یکی از موسسات تخصصی سازمان ملل متحد است که به امور مربوط به کار و کارگران می‌پردازد.

 

اهمیت مدارک مورد تأیید سازمان جهانی کار

 

همان‌طور که میدانید اولین قدمی که یک شخص متقاضی مهاجرت کاری باید انجام دهد، تبدیل مدارک خود به مدارک بین‌المللی معتبر می‌باشد. یکی از معتبرترین سازمان‌ها برای تهیه این نوع مدارک، سازمان جهانی کار است که اهمیت مدارک مورد تأیید این سازمان بسیار زیاد می‌باشد.

 کشورهایی که مدارک سازمان جهانی کار را معتبر می‌دانند عبارتند از ۱۸۷ کشور که شامل کشورهای آمریکا، فرانسه، کانادا، آلمان، انگلیس و سوئیس نیز می‌باشند. شما می‌توانید برای مشاهده لیست کامل این کشورها به سایت سازمان جهانی کار مراجعه فرمایید.

مدرک سازمان جهانی کار ILO

سازمان بین‌المللی کار یک آژانس سازمان ملل متحد است که هدف آن ارتقاء کار شایسته در سراسر جهان است. هنگامی‌که تصمیم به مهاجرت می‌گیرید، اگر از راه تحصیلی و یا کاری قصد رفتن داشته باشید، می‌بایست مدارک تحصیلی خود را به استاندارد جهانی کار ILO تبدیل نمایید.

 

معتبرترین سازمان در تائید مدارک تحصیلی و همچنین مبنای ارزش‌گذاری و سنجش آن در جهان، سازمان جهانی کار است. در داخل ایران سازمان فنی حرفه‌ای نسبت به صدور مدارک معتبر در سطح ملی و بر پایه اصول و علوم روز اقدام می‌نماید.

سازمان فنی و حرفه‌ای

سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای یکی از سازمان‌های مرتبط و وابسته به وزارت کار است که به‌منظور ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، از ادغام سه نهاد آموزشی تشکیل‌شده است. این سازمان صرفاً در جهت آموزش و صرف‌نظر از ساختار تشکیلاتی، فعالیت خود را درزمینهٔ پژوهش انجام می‌دهد.

این موسسه با هدف دستیابی به تکنولوژی روز دنیا، تازه‌های فناوری و همگام شدن با استانداردهای بین‌المللی همواره در تلاش است روابط بین‌المللی خود را با سازمان جهانی کار ILO و سازمان بین‌المللی آموزشی حرفه‌ای در کشورهای مختلف گسترش دهد.

 

سازمان فنی و حرفه‌ای علاوه بر سازمان مرکزی، در سطح کشور دارای ۳۱ اداره کل، مرکز تربیت ملی و حدود ۱۲.۰۰۰ آموزشگاه در سطح کشور است و از این طریق به ترویج علم بر پایه اصول و ارائه مدارک معتبر می‌پردازد.

 مدارک فنی حرفه‌ای

 

به‌طورکلی مدارک پایان دوره ارائه‌شده از طرف سازمان فنی و حرفه‌ای دارای دودسته هستند:

 

دسته اول، گواهینامه پایان دوره هستند. دریافت این گواهی‌نامه بدین معناست که در یک دوره یا کلاس آموزشی در آموزشگاه شرکت نموده و در پایان دوره، نمره موردنیاز را کسب کرده‌اید. این مدرک در همه‌جا معتبر می‌باشد.

 

دسته دوم، گواهینامه مهارت هستند. این گواهی‌نامه برای زمانی صادر می‌شود که در آزمون‌های برگزارشده از طرف سازمان فنی حرفه‌ای شرکت نموده و نمره موردنظر را کسب نمایید. گواهینامه‌ای که پس از قبولی دریافت می‌نمایید گواهینامه مهارت است.

 

اعتبار مدارک سازمان فنی حرفه‌ای

 

مدارک دریافتی از هریک از سازمان‌های فنی و حرفه‌ای در کلیه استان‌های ایران و به‌صورت ترجمه‌شده در سایر نقاط نیز اعتباردارند. در صورت تمایل به اقدام برای تبدیل مدارک به استاندارد سازمان جهانی کار، می‌توانید مدارک را به‌صورت مستقیم به ILO تبدیل کرده و یا ابتدا به استاندارد سازمان فنی حرفه‌ای تبدیل کرده و سپس به ILO تبدیل نمایید.

 

مدارک دریافتی از سازمان فنی و حرفه‌ای درصورتی‌که ترجمه شوند، به مهر دادگستری و وزارت امور خارجه ممهور شوند، در خارج از کشور نیز اعتبار داشته و به‌نوعی قابلیت تبدیل به مدارک سازمان جهانی کار ILO رادارند. مدارک صادرشده پایان دوره فنی و حرفه‌ای قابلیت استعلام آنلاین را نیز دارد.

 

آموزش های فنی حرفه‌ای

 

آموزش فنی حرفه‌ای شامل مجموعه ای جامع از مهارت ها می‌شود. این مهارت ها به چهار صورت دسته بندی می شوند.

 

ü       مهارت های اصلی موردنیاز برای حرفه آموزشی موردنظر

 

ü       مهارت هایی که به صورت مستقیم با حرفه آموزشی ارتباط دارند.

 

ü       مهارت های مکمل و بین رشته ای

 

ü       مهارت های جانبی

 

استانداردهای آموزشی

 

به منظور قرارگیری در سطح استاندارد بین المللی، آموزش های فنی حرفه‌ای تا حد زیادی به استانداردهای سازمان جهانی کار ILO نزدیک هستند. پس از گذراندن دوره مربوطه و آموزش مهارت مرتبط در زمینه شغلی و آموزشی و دریافت دانش مورد نظر، فرد توانایی لازم برای فعالیت در بازار را کسب کرده است. در این حالت فرد می تواند شروع به کار نماید. مدرک دریافتی پایان دوره از سازمان آموزشی فنی حرفه‌ای نشان دهنده نوع صلاحیت و مهارت شماست.

شما هم نظر دهید

نام:
ایمیل (نمایش داده نمی شود):
آدرس وبسایت یا وبلاگ (در صورت تمایل):
متن نظر: